Корекційна програма

«Древо Життя»

Древо Роду можна порівняти з могутнім джерелом, від якого життя прийшло до нас скрізь віки від наших предків. І нині продовжує наповнювати людину життєвою енергією, інтуїтивними знаннями про світ (адже досвіт багатьох поколінь на несвідомому рівні «прописаний» в нас), відчуттям «хто я є» та «якому роду я належу». Щоб іти у власне майбутнє, мати сили та наснагу будувати щасливе життя, важливо мати цю опору за власною спиною, пропрацювати проблемні місця (тяжкий «непереварений» досвід війн, голодоморів, сімейних стосунків тощо також може впливати на долю потомків), отримати ресурси і в певному сенсі «вирости психологічно» подібно тому, як молода гілка росте завдяки ресурсам усього дерева, зміцнюється, розростається і дає власні плоди. Наші плоди – це і наші діти, і наші проекти, і все, в що людина вкладає сили, любов та душу.

Буває так, що одна гілка сильна, інша слабка. Чому так? Слабка гілка – це якраз про порушення зв’язку поколінь, коли щось було пошкоджено і енергія «не тече» як потрібно, коли були забуті системні базові Закони (наприклад, діти стають своїм батькам «за батьків», живучі їх проблемами та опікуючись, і тим порушуючи закон ієрархії), що відображається і на фізичному здоров’ї, і на особистій долі. Або людина живе «механічно», підлаштовуючись під соціальні стереотипи та очікування, проте не має справжнього зв’язку з Собою, своїми потребами, почуттями, і «все ніби так, але щось не те». Основні базові закони, що впливають на сімейні системи – це «закон приналежності», «закон ієрархії» та «закон балансу «брати-давати».

Метод системних розстановок Б.Хелінгера дозволяє виявляти такі порушення та відновлювати базові порядки. На проекті ми будемо розглядати системні закони, як вони впливають на реальне життя і що позитивного можна зробити для своїх стосунків з рідними та коханими навіть просто знаючи їх.

Чи може людина стати реалізованою, якщо виросла в сім’ї певною мірою диструктивній або мала інший тяжкий досвід в житті? Особистий та колективний (роду, народу, загальнолюдський) досвід – це великий вчитель, і найтяжчі уроки, якщо з ними справитися, стають найбільшими ресурсами, силою для майбутнього. Головне – це готовність розвиватися та змінюватися на своєму шляху. На мою думку, тут допомагають два напрями роботи. По-перше це робота з собою особисто (наприклад, класична робота з психологом, особистою історією, травмами, моделями поведінки, самооцінкою тощо). По-друге – дуже корисно познайомитися та попрацювати з родовою системою, адже ми – квінтесенція свого Роду і певною мірою наша доля, так само як наше тіло (колір очей, зріст, талія) зібрана з фрагментів доль наших предків. Ми часто буквально «переплетені» з тяжкими долями останніх поколінь. Якщо людина докладає зусиль, рухається, прагне до змін у житті, але ніби потрапляє у «замкнене коло» обставин та емоційних станів, які дуже складно подолати, це може бути ознакою такого «переплетіння». Проте кожен Рід має довгу історію, і у кожного з нас є предки, що мали щасливі сім’ї, особисті відносини, жіночу та чоловічу реалізацію, мали сили та ресурси жити, долати складні, а іноді страшні ситуації і йти вперед, окрім того, через Рід ми пов’язані з усією слов’янською культурою, її мудрістю, обрядовістю, знаннями. І відновлюючи саме ці зв’язки, можна знайти дуже багато для свого життя та навчитися чути голос своєї Душі.

Ціль програми «Древо Життя» - самопізнання та дослідження власного родоводу, гармонізація взаємовідносин зі своїми коренями (родом, предками, сім’єю), отримання ресурсів для життя з упором на слов’янську культуру та архетипи. Ми будемо досліджувати свою генограму, місце в родовій системі, а також – за допомогою інформаційного поля (за методом розстановок Б.Хелінгера) досліджувати слов’янські обряди, символіку, архетипи, втрачені знання, що мають сакральний зміст для душі… у тій мірі, що може бути корисною для сучасної людини. Адже наша душа, сутність, несвідоме розмовляє з нами не словами, а образами та символами, відчуттями та інтуїцією. І в сьогоденні, де дітей з малечку вчать логіці, самоконтролю, технологіям, підлаштовують під чиїсь очікування, саме ця частина Власного Я часто буває втрачена або пригнічена, але саме вона відповідає за радість життя. Разом з інтересом до наших витоків, такі знання та ресурси потрібні, щоб людина найкращим чином трансформувала їх для сьогодення та власного майбутнього, тому проект не має цілі «навчити жити по-ведам», або «ходити у спідницях», або відтворювати обряди буквально – має значення їх сенс та користь. Слов’янська культура дуже пов’язана з природою, природніми циклами життя у світі та людській свідомості, тому, на мою думку, таке дослідження - це в першу чергу можливість для людини підійти ближче до власної глибокої та чистої природи, духовності, розвитку та зростанню, до розуміння як правильно жити «саме для мене» не від голови чи правил, а від почуття внутрішньої радості, наповненості, відчуття своїх цінностей і відповідей, які можуть бути вірними, тільки якщо приходять зсередини, наприклад, «про що і навіщо Я у цьому світі». Тому даний проект, мабуть, це подорож і дослідження себе і своїх витоків з тим, щоб стати більш цілісним, гармонійним, отримати ресурси жити згідно власною природи, цінностей та розуміння щастя. 

Я запрошую всіх, кому цікаво, до участі!

З повагою, ведуча Крістіна Валько.

 

Тематика:

1. Материнська гілка роду. Відновлення зв'язку.

2. Батьківська гілка роду. Відновлення зв'язку.

3. Ритуал "Заколисування немовляти". Робота на ресурс безпеки та любові.

4. Слов'янські вікові ініціації: від дининства до зрілості.

5. Весільні обряди. Благословення Роду на щасливий союз та дітей.

6. "Відпусти мене у Вирій..." Ритуал прощання. Як відпустити тих, хто пішов? Чому це так важливо?

7. Внутрішня цілісність людини (Дух+Душа+Тіло). Задачі.

8. Славні предки в Роду. Коло предків.

9. Взаємодія з природніми енергіями (вітер, вода, вогонь, земля).

10. Стани душі. Архетипи Лелі (дівчини), Лади (жінки, коханої, дружини), Мокоші (жриці, Великої Матері). Архетипи Ярили (юнака), Сварога (батька, мужа, творця), Велеса (мудреця).

11. Символи та обереги в нашому житті та слов’янській культурі. Архетипи рідних Богів.

12. Зустріч з Родом та Живою (енергією життя). Власна Доля.

 

Детальний опис кожної теми:

1. Материнська гілка роду. Відновлення зв'язку.

Міцний зв'язок з жінками свого Роду - це завжди великий ресурс любові, тепла і енергії, що додає самоцінності та почуття власного достоїнства (якщо ви жінка), поваги до жінок (якщо ви чоловік), можливість отримати опору та підтримку на рівні душі.

Для жінок саме цей зв'язок має безпосередній вплив на розвиток власної жіночності, сексуальності, на материнство, щастя в особистому житті.

Берт Хелінгер каже «У успіху материнське обличчя». Мама - це перший Всесвіт кожної дитини, і безсвідомо ця пам'ять залишається і продовжує впливати на людське життя. Якщо в одному з поколінь зв'язок між жінками роду, зв'язок «матір-дитина» був порушений з певних причин, це ймовірно буде повторюватися в наступних поколіннях. На занятті буде проводитися робота на відновлення такого зв'язку і ресурсу по жіночій родовій лінії, для кожного учасника. Можна буде дослідити для себе: які зв'язки в вашому роду? якими якостями володіли жінки вашого роду і що вам передалося?що таке ресурс материнської родової лінії? що можливо було втрачено колись, що ви можете отримати в своє життя зараз?

2. Батьківська гілка роду. Відновлення зв'язку.

На зустрічі буде проведена робота по відновленню зв'язків з батьківською лінією Роду. На що це впливає? Якщо такий зв'язок є, то людина в житті відчуває опору, впевненість в собі, енергію для самореалізації, віру в свої сили. Зі свого Роду несвідомо ми в першу чергу черпаємо інформацію, яка потім реалізується в житті - наскільки я відчуваю себе чоловіком, або для жінок - яких чоловіків я притягую в своє життя, часто це діє поза нашим бажанням. Тому для чоловіків - це тема про мужність, чоловічі ресурси Роду, для жінок - про можливість довіряти і покладатися на чоловіків, відчувати себе захищеною. Якщо зв'язок з мамою в першу чергу відповідає за внутрішній світ, любов, жіночі енергії, то контакт з батьком відповідає за "зовнішній світ", соціальну реалізацію і вміння бути успішним.

3. Ритуал "Заколисування немовляти". Робота на ресурс безпеки та любові.

Що відчуває немовля на руках у матері, що міцно тримає його, колихає, щось лагідно наспівує? Захищеність, любов, безпеку. Саме там задовольняються наші найбазовіші потреби, на рівні тіла-психіки закладається , що “я є”, “я бажаний в цьому світі”, “зі мною все гаразд”, “я потрібен” і як воно там заклалося - так ми потім можемо і йти по життю з цим базовим відчуттям себе, спокоєм чи тривожністю, безпекою чи напруженістю. А ще разом з голосом матері і колисковими, особливо аутентичними, народними, передавалося дещо глибше - зв'язок з родом, народом. Раніше в хатах дитячі 'люлі' завжди висіли так, щоб дитину можна було постійно гойдати, а ще їй багато співали. А навіщо - можна подивитися в коротенькому правдивому мультфільмі “Недобаюканная”, і що буває в житті дорослих як не вистачило баюкання в дитинстві. Усіх, кого недогойдали, недолюбили в найкрихітнішому віці, коли ми беззахисні і повністю залежні від ближніх, хто погано ладить зі своїм тілом, а також кому зараз потрібен ресурс любові, безпеки, відчуття захищеності всередині - запрошуємо до нас на групу, де за допомогою методу розстановок, народних колискових і тілесно-орієнтованої терапії ви зможете відчути себе маленьким і добрати все потрібне.

4. Слов'янські вікові ініціації: від дининства до зрілості.

За допомогою метода системних розстановок будемо проходити слов’янські вікові ініціації, що мали за мету «перевести» психіку людини відповідно тим завданням та світосприйняттю, що відповідають кожному життєвому етапу, до її нинішнього стану. Спостерігається відповідність між віковими ініціаціями наших предків і дослідженнями відомих психологів щодо стадій розвитку людини і дитячих вікових криз 1-го року, 3-х років тощо (В.Виготський, Е.Еріксон). Вікові ініціації допомагають гармонічно пройти по всім етапам до нинішнього віку, зібравши частини своєї душі в цілісне Я. Адже під час вікових криз можуть відбуватися психологічні травми, тоді «частинки душі» нібито залишаються у тому віці, і людина втрачає контакт з частиною себе. Чоловік та жінка, що правильно пройшли вікові ініціації, завжди будуть відчувати себе комфортно і наповнено у тому віці та статусі, де перебувають зараз.

5. Весільні обряди. Благословення Роду на щасливий союз та дітей.

З давнини весілля супроводжується обрядовими діями, направленими на усвідомлення молодих себе у новому статусі та з новими задачами, розподіл ролей та зобов’язань, насичення щойно створеного сімейного егрегору благодатною енергією через святкування, привітання, побажання. Для нареченої психологічно шлюб означав буквально «смерть» у старому житті та вступ у нове, оскільки жінка традиційно переходила зі свого Роду в Рід чоловіка, як на соціальному рівні (переїжджала в його дім, брала прізвище тощо), так і на системному (входила в родову систему чоловіка). Низка спеціальних обрядів дозволяла благополучно завершити минуле та перейти в нові ролі, закласти основу побудові гармонічного союзу. На групі ми доторкнемося до весільних обрядів давнини, попросимо благословення у власного Роду на щасливий сімейний союз та дітей, а також кожен зможе попрацювати з тим, що актуально для нього в контексті теми.

6. "Відпусти мене у Вирій..." Ритуал прощання. Як відпустити тих, хто пішов? Чому це так важливо?

В даній роботі в формі ритуалу кожен матиме змогу супроводити та відпустити того, кого пора, правильно попрощатися на земному рівні. Це може бути нелегко, але після - настає внутрішнє полегшення та розширення, збільшення життєвої енергії, оскільки на фізичному плані для того, щоб нові зв’язки могли бути створені, старі мають бути завершені.

В психології вважається, що здорова людина може прожити втрату приблизно за рік, пройшовши певні етапи і вийти в своє життя. Але часто відбувається так, що на якомусь з етапів ми застрягаємо (наприклад, в стані шоку, болю, депресії) і душа не знімає траур… Життя іде далі, а відчуття, що не відпустив, залишається, або що разом з близькою людиною втрачена частинка себе. Душі померлого також тяжко, тому що коли рідні так тримають, їй складно піти з цього світу далі туди, куди їй потрібно. Прийти попрощатися можна не тільки з тими, хто помер, а й з минулою історією… місцем життя, колективом, роботою, стосунками, тобто тим, що було цінним і все ще відтягує енергію, коли час рухатися далі.

7. Внутрішня цілісність людини (Дух+Душа+Тіло). Задачі.

Кожна душа приходить в певний рід, сім’ю, в «саме той» час та місце, зі своїми задачами. Чи своїм шляхом ми йдемо? Чи ті задачі, що справді ставить перед нами життя і власна душа реалізуємо? Коли людина приходить в свій Рід, її задачі – це і частина задач Роду, що вона взяла на себе; на це їй будуть дані можливості та ресурси. Проте часто ми тягнемо на собі «чужий горб», і як в притчі про Бога і свій хрест, чуже не може бути по плечу, не може дати щастя, реалізації, бо по суті це чужа доля. Причому у нас люди радше схильні нести щось дуже тяжке, від минулих поколінь, що їм не належить, страждати, в той час як може ваша задача – отримувати задоволення від життя і передати цю нову програму нащадкам? Як би там не було, реалізація, навіть коли нам тяжко і страшно, завжди про збільшення свічення душі, розвиток і розширення, а не зменшення. Група буде корисна для взаємодії з енергією своєї реалізації, усвідомлення своїх задач.

Для того, щоб бути цілісним і йти своїм шляхом, важливо встановити баланс між Духом, Душею та Тілом, а також хороший контакт з кожною частиною Я. Мабуть кожен знає людей, котрі, маючи серйозний перекос в перейманні виключно своїм тілом, наприклад, або душею, не стали здоровими гармонійними особистостями. У нас буде можливість дослідити в системному полі що відбувається між власними духом, душею і тілом, і отримати підказки та зворотній зв’язок про свої потреби та стан.

8. Славні предки в Роду. Коло предків.

Згідно слов’янського світогляду живі люди мешкають в світі Яві або Явному, а предки, загиблі, знаходяться в світі Наві, звідки під час наступних втілень повертаються в наш світ. Є також предки, що реалізували свої задачі повністю і досягли високого духовного рівня та перейшли у світ Богів – Правь. Предки з обох світів можуть надавати допомогу своїм потомкам, посилати підказки у вигляді неочікуваних знаків, подарунків долі, застерігати, а то і вести людину. Слов’яни – єдиний народ, котрий своїм Богам не молився, він їх славив, за Богів знав і старших предків, свій Рід небесний, почитав і поважав Рід свій земний. Недарма Рід – центральний бог-творець слов’ян. Вважали – хто може бути до тебе ближчим та доброзичливіше налаштованним за власних предків? Тож до них зверталися, вшановували, пам’ятали. На групі буде можливість установити більш свідомий контакт зі своїми славними предками, можливо, отримати певні ресурси та послання від них, відкрити більше про свій рід та приналежність.

9. Взаємодія з природніми енергіями (вітер, вода, вогонь, земля).

Слов’янська культура тісно пов’язана з циклами життя, природою, стихіями. Річки, озера, ліси… все має своїх духів-покровителів, духів місць. Усі тварини, рослини, світ духів відносяться до світу Наві, і серед духів, вважалося, є доброзичливі, нейтральні та вороже налаштовані до людини, з деякими з них можна домовлятися, приносячи дарунки, як наприклад з господарем лісу, щоб допоміг знайти дорогу, коли заблудився, або показав грибне місце, домовиком – що охороняє дім тощо.

Як першоелементи всі стихії проявлені і в людині, відповідаючи за ті чи інші якості, особливості, енергетичний потенціал, впливають на її унікальну енергетику. Недарма одних відновлює та наповнює відпочинок пов’язаний з водою – на морі, річці або принаймні обов’язкова ванна після тяжкого дня; іншим потрібні прогулянки, відкриті простори, гори і т.д… На групі будемо встановлювати свій контакт зі стихіями, пізнавати як проявляються ті чи інші енергії «в мені», як тримати баланс, наповнювати себе енергетично.

10. Стани душі. Архетипи Лелі (дівчини), Лади (жінки, коханої, дружини), Мокоші (жриці, Великої Матері). Архетипи Ярили (юнака), Сварога (батька, мужа, творця), Велеса (мудреця).

Відповідно до ролі, статусу, періоду життя проявляється душа людини, її енергетичне наповнення та розкриття, реалізація жіночого чи чоловічого призначення. У слов’ян є боги, котрі відображають ці енергії у їх абсолютно реалізованій формі, виступають покровителями відповідно дівчат та юнаків, шлюбу, материнства, чоловічої звитяги, мудрості і т.д.

На групі будемо проявляти стани жіночої душі через архетипи Лелі (дівчини), Лади (молодої жінки, матері, дружини) та Мокоші (мудрої жінки, жриці), а також стани чоловічої душі через архетипи Ярили (юнака), Сварога (батька, мужа, творця), Велеса (мудреця). Який стан, ресурси, можливості включає кожен архетип? Які з них проявлені в Вас, які - ні? Хто є покровителем на певному віковому етапі? І наскільки з чистого джерела наповнюється енергією душа – бо і дружиною можна бути різною, і матір’ю… Маючи за плечима тяжкий досвід минулих поколінь, порушену ієрархію зв’язків в сім’ях, плутанину гендерно-соціальних ролей, відновлення зв’язку з рідними слов’янськими архетипами, вихід на більш високий рівень, може стати тим ресурсом, джерелом, де можна наповнитися чистою енергією материнства, батьківства, мудрості, зрілості, юності тощо, відчути як це безпосередньо на собі.

11. Символи та обереги в нашому житті та слов’янській культурі. Архетипи рідних Богів.

Родовик, Громовик, Огневиця, Мокоша, Чур, Алатир, Валькірія, Хрест Лади, Колядник, Перунів Цвіт і т.д… далеко не повний перелік традиційно слов’янських символів-оберегів… В полі ми зможемо дослідити і відчути які обереги можуть стати «нашими» в житті, ближче познайомитися з їх функціями і застосуванням; якщо на прикметі є конкретні символи для використання у подальшому – продіагностувати як вони взаємодіють саме з Вами. Можна буде також продіагностувати взаємодію з певним оберегом, який активно використовуєте в своєму житті, навіть якщо він не відноситься до слов’янських символів. А також повзаємодіяти з архетипом свого бога-покровителя.

12. Зустріч з Родом та Живою (енергією життя). Власна Доля.

Бога Рода наші предки почитали з древності як прабатька всього сущого, буття і небуття, що розділив світ на Явь, Правь і Навь, посадив Світове Дерево, створив бога-творця Сварога, а з його дихання народилася богиня любові Лада. Невипадково що такі важливі слова як «родина», «природа», «рідний», «роди» мають коріння «род», «рід». Йому єдиному ніколи не ставили кумирів, оскільки він не має свого образу, втілює все суще. Таким чином, архетип Рода – це найдревніший архетип єдиного і безсмертного в просторі і часі Творця, що створив світ від землі до зірок, і всі інші слов’янські боги – його втілення.

Жива – жіноча іпостась єдиного Рода; богиня, що втілює життєву силу, є богинею життя і покровителькою світу Яві. Саме вона зцілює, пробуджує до життя, несе животворчу силу, що воскрешає як природу, так і почуття людей; подібно Сварогу вона охоплює світ цілком і слідкує за виконанням законів Роду. Дана зустріч буде завершаючою і найбільш сакральною, оскільки ми доторкнемося до енергії Живи та Роду з тим, щоб піти у власну долю.